NPRCz 2.0 (2024)


W roku szkolnym 2024/2025 został zrealizowany w naszej bibliotece 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

W ramach programu zakupiono:
 320 książek
16 e- booków
8 audiobooków
 poza książkami zakupiono:
drukarkę, 3 regały do czytelni, sofę i fotel oraz stolik i krzesełka.


AKCJE, KONKURSY i PROJEKTY CZYTELNICZE ZORGANIZOWANE W RAMACH REALIZACJI NPRCZ:

 

Czytamy z Sercem oraz Miesiąc Bibliotek Szkolnych (1 sem.)

W październiku braliśmy udział w akcji czytelniczej Czytamy z Sercem, w ramach której czytano uczniom w poszczególnych klasach teksty popularnonaukowe dostosowane do wieku oraz beletrystyczne traktujące o zdrowiu i profilaktyce chorób serca.

W akcji udział wzięły klasy 1-3, piąte, siódme i ósme.

 

Piszemy recenzje (cały rok) - blog

Przez cały rok szkolny chętni uczniowie i uczennice z klas 8 pod kierunkiem pani polonistki M. Chytroś pisali recenzje, które umieszczano na blogu biblioteki.

https://bibliotekasp31.blogspot.com/2024/11/natalia-z-klasy-8a-recenzuje-dla-was-cz.html

https://bibliotekasp31.blogspot.com/2024/09/natalia-z-klasy-8a-recenzuje-dla-was.html

https://bibliotekasp31.blogspot.com/2024/04/pani-od-polskiego-poleca.html

 

Fajna Ferajna – projekt klasowy (I sem.)

Projekt przeprowadzony w klasie 5a przez nauczycielkę j.polskiego panią M. Kukurudzę. W ramach projektu dzieci zapoznały się z książką „Fajna ferajna” i innymi dobrowolnie wybranymi z księgozbioru biblioteki na temat wojny oczami dzieci. Kolejnym etapem było przygotowanie przez uczniów prac plastycznych i wyeksponowanie ich na korytarzu przy bibliotece.

Moja przygoda z lekturą (2sem.)

Projekt zrealizowany w klasie 5b przez nauczycielkę j.polskiego panią M. Kukurudzę. Każdy uczeń wybrał samodzielnie książkę z księgozbioru biblioteki, następnie przygotował krótki opis książki, plakat, notatkę o autorze oraz charakterystykę głównych bohaterow.

W świecie bogów greckich (2 sem)

Projekt dla klas 5 przeprowadzony przez nauczycielkę j.polskiego panią M. Kukurudzę i historii p. K. Nowak przybliżający mitologię grecką uczniom. W ramach projektu dzieci poznawały różne mity korzystając z zasobów biblioteki począwszy od Mitologii Greckiej, przez Atlas Mitów po komiksy traktujące o greckich bogach.

 

Konkurs ortograficzno-literacki Herbatka z bohaterami literackimi (1 sem)

Konkurs przeznaczony był dla klas 4-6. Organizatorkami były nauczycielki j.polskiego.



KONKURS RECYTATORSKI 
Miękkie, ciepłe i puchate dla klas 1-3


 

KONKURS – Wiersze ks. J. Twardowskiego w interpretacji dzieci - organizatorkami konkursu były panie: J.Sałata, A. Pawlik i s. Rut

 

Nazywam się (2 sem.)

Projekt przeznaczony dla klasy 4, na podstawie książek z biblioteki uczniowie poznają sylwetki sławnych ludzi, następnie prezentują całej klasie postać, którą poznali. Projekt przeprowadzony przez nauczycielkę j.polskiego

 

 Egzotyczna podróż ze Stasiem i Nel (2 sem.)

Projekt przeprowadzony w klasach 6 przez nauczycielkę j.polskiego A. Pawlik.  Na kanwie książki W pustyni i w puszczy” uczniowie poznali przyrodę Afryki posiłkując się książkami popularno-naukowymi dostępnymi w bibliotece oraz atlasami geograficznymi.

 

Dzień drzewa – projekt ekologiczny (1 sem.)

Projekt przeprowadzony w klasach 1-3 przez wychowawczynie klas. W klasach 3 dodatkowo omawiano lekturę Drzewo do samego nieba. Wszystkie klasy tworzyły drzewa różnymi technikami, na podstawie książek popularno-naukowych z biblioteki uczniowie poznawali warstwy lasu, tworzyli runa leśne z różnych materiałów. Zaplanowano także spotkanie z leśnikiem. W ramach projektu odbył się konkurs fotograficzny dla całej szkoły Jesienne drzewa w obiektywie.

 

BEBOKI

Klasy 3a i 3b 


BEBOKI klasa 4a

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE DLA KLAS PIERWSZYCH (1 i 2 sem.):

Projekt przeprowadzony w klasach pierwszych, zajęcia prowadziła zaproszona bibliotekarka z PBW w Katowicach p. K. Herich. Pierwsze z zajęć nosiły tytuł PODRÓŻUJEMY TUWIMOWĄ LOKOMOTYWĄ.


Spotkanie z zapominalskim Panem Trąbalskim dla klas pierwszych

https://www.facebook.com/share/p/18CvqEpExF/



DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA (1 sem.)

 


Nie jestem sam - problemy młodych bohaterów literackich w powieściach dla młodzieży (kl. 8) – M. Chytroś (2 sem.)

Bohater w spódnicy - prezentujemy sylwetki sławnych Polek (kl. 7) M. Chytroś (2 sem.)

 

Pasowanie na czytelnika uczniów klas 1. (1 sem.)



Walentynki w bibliotece (2 sem.)


  Gotujemy razem z książką (2 sem.) - projekt dla klasy 2a. Uczniowie zapoznali się z książkami kucharskimi dostępnymi w bibliotece, dowiedzieli się jak zdrowo się odżywiać, jak czytać przepisy (jednostki miary) ułożyli jadłospis i po wypożyczeniu wybranej książki przygotowali potrawę z wybranego przepisu.


Moja ulubiona książka Lapbook (2 sem.)

Projekt przeprowadzony przez nauczycielkę j.polskiego w klasach 4 i 6


BOOKFLIX - całoroczny projekt

TARGI KSIAZKI

https://bibliotekasp31.blogspot.com/2024/11/targi-ksiazki-relacja-igi-z-8b.html

 


/>

List do Rodziców (przesłany 28.01.2025)

Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz oka­zywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji.

Jim Trelease

Szanowni Rodzice!

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi, kupować razem z nimi, rozmawiać o książkach.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia od  problemów, idealny sposób na relaks.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają. Brytyjczycy uważają, że intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci, którym czyta się od najmłod­szych lat, jest o 30% szybszy niż dzie­ci, którym rodzice nie czytają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Czytaj­my dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały.

Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

Zapraszam również do odwiedzin w bibliotece, Rodzice tez mogą wypożyczać książki :)

 Z wyrazami szacunku

Beata Leszczorz