Pani od polskiego poleca...

 Sarah Crossan „ Kasieńka”


Tym razem autorka zabiera nas w podróż do Anglii, aby razem z Kasią i jej mamą szukać taty. Dlaczego je opuścił? Dlaczego przestał kochać? Jak żyć w nowym miejscu, gdzie jest się inną? Jak pomóc mamie, która nadal kocha tatę? Jak samej przetrwać i nie rozsypać się? Kasia szuka odpowiedzi na wszystkie pytania i idzie do przodu, chociaż nie jest łatwo. Jest silna. Warto ją poznać.







Sarah Crossan „Toffi”


Sarah Crossan jest specjalistką od opowiadania o bólu i cierpieniu. „Toffi” to opowieść, w której nie ma szczęśliwych ludzi. Każdy z bohaterów cierpi, a najbardziej Allison – nastolatka, która zdecydowała się uciec z domu od ojca obwiniającego ją o śmierć mamy i znęcającego się nad córką. Przeczytałam tę książkę do końca, bo nie wyobrażałam sobie, abym mogła zostawić Allison samą. Chciałam jej towarzyszyć do ostatniej strony jej smutnej historii. Moja wytrwałość się opłaciła – oddałam Allison w dobre ręce. Jest nadzieja, że jej życie się zmieni, poczuje się bezpiecznie i będzie spokojna.




Dorota Combrzyńska-Nogala „Restaurant day”


Autorka stworzyła bardzo intrygującą opowieść o obcych sobie ludziach, których łączy wspólne miejsce zamieszkania – wynajmowane pokoje. Każdy z bohaterów zmaga się z jakąś traumą z dzieciństwa. Samotność i pustka wewnętrzna to powody, które niespodziewanie pozwalają im zbudować więzi, przełamać lęki, pogodzić się z przeszłością, a przede wszystkim przebaczyć sobie i innym. Może historie bohaterów pomogą Ci zmierzyć się ze swoimi lękami…

 





Sarah Crossan „My dwie, my trzy, my cztery”


Osamotnienie, tęsknotę za mamą i tatą, poczucie skrzywdzenia przez dorosłych, słowem tzw. trudne dzieciństwo przeżywa wielu młodych ludzi na całym świecie. Historia 13-latki mieszkającej w Anglii mogłaby mieć miejsce u nas w Katowicach. Poznaj Apple, jej opiekuńczą babcię i mało odpowiedzialną mamę. Może dzięki tej książce zrozumiesz lepiej kogoś z własnego otoczenia, kto zmaga się z problemami rodzinnymi, a może rozpoznasz w Apple siebie… Naprawdę jest wiele powodów, dla których warto przeczytać tę książkę.

 




Sarah Crossan „Tippi i ja”


Jest to opowieść o niesamowitej miłości i cierpieniu, ale też o prawdziwej przyjaźni, którą Tippi i Grace znalazły w świecie niekoniecznie akceptującym osoby niepełnosprawne. Książka ma formę pamiętnika pisanego przez jedną z sióstr. Czyta się go jednym tchem, od początku do końca, a potem długo nie można przestać myśleć o bohaterkach tej pięknej książki. Przeczytaj historię niezwykłych nastolatek – bliźniaczek syjamskich.

 

 





Małgorzata Chytroś