Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Wczoraj zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, dzisiaj wybierzemy się ciut bliżej, bo do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Jednym z zadań Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności jest prowadzenie ekspozycji – Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek.
Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”, budynek stojący obok Pomnika Krzyża, przy skrzyżowaniu ulic Józefa Gallusa i Wincentego Pola, niegdyś kopalniany magazyn odzieżowy, ma ponad stuletnią historię. Przed II Wojną Światową w tym budynku napełniano karbidem lampy górnicze, w późniejszych latach służył jako magazyn odzieży roboczej, a 16 grudnia 1981 roku stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. To z rampy tego budynku padły śmiertelne strzały w kierunku górników z Kopalni Wujek. Zakończony wieloletni proces i wizja lokalna udowodniły, że kilku członków plutonu specjalnego strzelało do strajkujących górników podczas pacyfikacji właśnie z tego miejsca.
Dziś Muzeum prowadzone jest przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności – instytucję kultury, której zadaniem jest kultywowanie pamięci po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 16 grudnia 1981. Po Muzeum oprowadzają świadkowie historii – górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku i byli obecni podczas pacyfikacji 16 grudnia 1981 roku: Stanisław Płatek i Antonii Gierlotka.
Muzeum składa się z trzech sal wystawienniczych: sali wejścia, która ukazuje historię Brynowa, kopalni „Wujek” oraz życia społeczno-gospodarczego w czasach PRL, kolejna sala przedstawia ponad dwumetrową makietę odwzorowującą teren kopalni „Wujek” oraz przebieg działań sił milicyjno-wojskowych podczas pacyfikacji w dniu 16 grudnia 1981 r. Trzecia sala – audiowizualna – przeznaczona jest do prezentacji filmów dokumentalnych oraz spotkań ze świadkami historii.

Zapraszam do obejrzenia filmu:

Więcej ciekawych informacji znajdziecie oczywiście na stronie muzeum, polecam https://scwis.pl/